Jak pěstovat kobercové rostliny

Nedaří se Vám pěstovat kobercovky? Ukážeme Vám jak na to!



1. Substrát
Pro úspěšné pěstování akvarijních rostlin je vždy základním kamenem výživný jílový substrát. Tento substrát předává rostlinám potřebné živiny a zároveň je domovem pro hromadu užitečných bakterií, které drží v kondici, jak rostliny, tak i celou rovnováhu v akváriu.
Pro kobercové rostlinky doporučujeme jílový substrát frakce powder, který má tyto vlastnosti, ale zároveň hrubost substrátu je 1-2 mm tudíž zde kobercové rostliny dobře zakoření a je i snadné zde rostliny v dostatečné hustotě vysázet.


2. Osvětlení
Osvětlení hraje klíčovou roli, při pěstování rostlin, čím silnější osvětlení je o to víc jsou rostliny hnány k růstu. Pokud cílíme se světlem na kobercové rostliny, tak zde vždy bojujeme se vzdáleností osvětlení. 
Proto doporučujeme volit osvětlení s co nejvyšší intenzitou a s nejnovější technologií WRGB, přičemž se spektrum skládá z více barevných diod. Světlo má díky tomu vyvážený tok světla, který povzbuzuje rostliny k hustému růstu, rozpínání do stran a zdravému zbarvení listů. 
Na kobercových rostlinách se nedostatečné nebo nekvalitní osvětlení nejčastěji projevuje tak, že se rostliny pnou za světlem a vyplavávají ze substrátu. 

 
 
3. Dávkování CO2
Pokud je na rostliny svíceno vysokou intenzitou, začnou mít vyšší nárok na provádění fotosyntézy. Pokud rostlinám nebude žádanné CO2 dodáno, začnou stagnovat, dusit se, hynout a stanou se obživou pro řasy v akváriu.
Z tohoto důvodu jsou přírodní akvária po technické stránce vybavená systémem pro dávkování plynného CO2, které je rostlinám dodáváno v době, kdy jej nejvíce potřebují. To znamená v době kdy na akvárium svítíme. 

 
                                                                  


4. Hnojení
Pokud rostliny aktivně pracují se substrátem, světlem a přidávaným CO2 je nezbytné jim dodat dostatek živin ke zdravému růstu. V případě, že živiny nebudou rostlinám poskytnuty, objeví se nedostatky, jako je černání listů, děravění nebo zelené tečky. Abychom těmto problémům předešli a udrželi akvárium v rovnováze, tak denně podporujeme rostliny živinami, které je drží v kondici a pomáhají jim při boji s řasou. 
Rostlinám musíme dodávat veškeré živiny, především makroživiny, které jsou spotřebovávány ve velkém množství a mikroživiny, které se zkládají z různých stopových prvků a minerálů.  

 
 
5. Prostřih
Kobercové rostliny jsou velmi invazní a mají tendenci rychle přerůstat, invazně vytlačovat jiné rostliny nebo se pnout po dekoracích a zcela je zakrýt. Proto je namístě i pravidelný prostřih.
Jak často rostliny budeme zastřihávat velmi závisí na druhu rostliny a na stáří nádrže. U nově založenáých akvárií s novým substrátem mají rostliny tendeci růst opravdu rapidním tempem a vté chvíli je vyžadováno rostlliny zastřihávat každý týden. Čím je, ale nádrž starší, tak se postupně dopracujete do fáze, kdy je prostřih potřebný každé 3 týdny nebo pouze jednou za měsíc. 

 

Jaké rostlinky vybrat?
Pokud hledáte vhodnou kobercovku do Vašeho akvária, tak srovnejte Vaše technické vybavení s nárokem rostlin. Tyto rostliny jsou ve většině případů choloustivé na intenzitu osvětlení a přidávané CO2. Pokud jste po technické stránce vybavený, vybírejte podle vzhledu. Kobercovky se velmi liší, některé vytváří travnaté porosty a jiné tenkou vrstvu malých lístků. Co vyberete už záleží na Vašich preferencích a zkušenostech. Pro úspěšný start Vám ale doporučujeme rostlinky z balení 1-2-Grow! (In-Vitro).

Jaké výhody má balení 1-2-Grow!
  • Balení neobsahuje šneky, řasy nebo škodlivé pesticidy.
  • Větší množsvtí rostlin než v běžných košíčkách.
  • Široká nabídka kobercových rostlin, včetně náročných nebo raritních druhů.
  • Lepší skladování a posílání přes přepravce ve srovnání s košíčkovýmy rostlinami.
  • Snadná a rychlá příprava: opláchnout, rozdělit a zasadit.


Jak sázet kobercové rostliny?
Tyto rostliny doporučujeme sázet při zakládání akvária, nejlépe do navlhčeného jílového substrátu. Rostlinky pak řádně rozdělte a sázejte co nejhustěji k sobě na těch místech, kde chcete vytvořit koberec. Doporučujeme vzdálenost 0,5 - 1 cm pro rozestup. Pokud budete rostliny sázet ve větších vzdálenostech, tak se na kobereček pěkně načekáte.
 
                                                                             
 
Jak odkalovat, když máte kobereček v akváriu?
V případě, že máte porostlé dno nádrže odkalujte pouze povrchově. To znamená, že odstraníte pouze povrchové nečistoty a dno nepropíráte. Na tuto práci můžete samozřejmě použít odkalovací zvon, ale vystačíte si i s obyčejnou hadicí.

Tip: pokud s odkalovacím zvonem lehce zatřesete okolo rostlin, tak odsajete i detrit, který je usazený pod koberečkem.
 
 


Blog a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.

 

 



Související produkty