Řasožrouti

Živočichové, kteří se živí řasou.



Řasožrouti

Jak už lidový název napovídá, tak se jedná o akvarijní živočichy, kteří se živí řasou. Tito živočichové by neměli chybět v žádném akváriu z toho důvodu, že zde udržují čistotu, protože, kromě řasy si rádi pochutnají i na zbytkách krmiva. Výsledkem je tedy větší čistota v nádrži snazší údržba a dokonalý vzhled bez řasy.

 
Naši nejoblíbenější živočichové: 
 
Parmička černopruhá:
(Crossochleilus siamensis)
Jedná se o nenáročnou a velmi mírumilovnou rybku vhodnou do všech společenských nádrží. V raném věku se živí velkým množstvím řasy, ale později zleniví a zvykne si na krmivo. Přesto je to aktivní plavec a působí velmi atraktivně v akváriu.
 
Sevelie pruhovaná:
(Sewellia lineolata)
Jedná se o ryby s velmi bizárním vzhledem, velmi aktivně se pohybuje po akváriu a čistí dekorace od řasy. Důležitým přepokladem pro chov jsou časté výměny vody a odkalování. Jinak se jedná o všežravce, který krom řasy ochotně spořádá i patentky nebo nítěnky. 
 
 
Krunýřove jednopruhý:
(Otocinclus affinis)
Tato rybka je vhodná snad do všech společenských nádržích. Je velmi snášenlivá, klidná a úžasně čistí dekorace a rostlinky od řasy, je ale poměrně plachá, proto je vhodné, aby nádrže byly silně zarostlé a vznikl zde dostatek úkrytů.
 
Neritine zebra:
(Neritina natalensis)
Nerity jsou velmi oblíbenými řasožrouty a velmi efektivním způsobem dokážou zlikvidovat řasu na kořenech a kamenech v akváriu. Bohužel k řase na listech rostlin se většinou nedostanou, proto je vhodném mít v akváriu společně s těmito pomocníky ještě nějaké rybky nebo krevety.
 
Clithon corona:
(Clithon corona)
Šneci tohoto rodu jsou svými vlastnosti velmi podobný Neritám, hlavně z toho důvodu, že se množí v brakických vodách, dobře likvidují řasu na kořenech a dekoracích, ale na rozdíl od Nerit dokážou spořádat i štětičkovou řasu. Na druhou stranu jsou trošku choulostivější, proto je vhodné je dávat do lépe udržovaných nádrží.
 
Krevetka červená
(Neocardina davidi)
Drobná žravá krevetka, která žije v dokonalém soužití s akvarijníma rostlinama a krásně tak čistí je i dno akvária. Umísťujte ji do akvária pouze s živočichy stejného vzrůstu, ať se krevetkám nic nestane. Nedoporučujeme kombinovat různé barevné varianty, ať nemáte z barevných krevetek bezbarvé.  
 
Caridina Japonica:
(Caridina Japonica)
Jedná se o jednu z nejodolnějších a největších sladkovodních krevet a zároveň nejefektivnějšího řasožrouta. Žije v dokonalé symbióze s akvarijními rostlinami, přičemž je ošetřuje od řasy a na listy, tak může dopadat více světla pro provádění fotosyntézy. Právě z tohoto důvodu se stala velmi oblíbená u přírodních akvárií.
 
Shrnutí:
Tito živočichové jsou nejpřirozenějším řešením řas v akváriu, na druhou stranu jsou i dokonalou prevencí, proto je nezbytné, aby jich v akváriu byl dostatek. Zároveň je třeba dbát ohled na to, že ne každý si pochutná na stejné řase a na stejných místech, proto je nezbytné, aby v akváriu pracovali jako team a osádka se tak zkombinovala z několika různých živočichů, kteří se budou vzájemně doplňovat. Povede-li se Vám živočichy správně zkombinovat a nastavit rovnováhu v akváriu, dostane se Vám velmi dobrých výsledků a akvárium bude na pohled dokonale čisté a bez řasy.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.
 

Související produkty