Průvodce akvarijním osvětlením

Poradíme Vám, jak si vybrat a nastavit osvětlení

 

Proč svítíme
Účel osvětlení na akváriu je rovnoměrně nasvítit krajinu akvária a zvýraznit rostliny a živočichy, žijící v akváriu. Zároveň díky efektům můžete simulovat jejich přirozené prostředí.
   

Jak si vybrat osvětlení

Rozměr

Rozměr vybíráme tak, abychom rovnoměrně nasvítili celé akvárium. Snažíme se vybrat takové světlo, které téměř kopíruje rozměry skla akvária, abychom neměli po stranách stinná místa. Pokud je naše akvárium atypické, tak se snažíme vybrat takový rozměr, který nebude mít po stranách odskok od skla delší jak 5 cm pro malá akvária (do 100l), 10 cm pro střední akvária (do 300l) 15 cm pro akvária od 300l víc. Pokud je akvárium širší přes 50 - 60 cm, je vhodné použít osvětlovací tělesa 2 pro rovnoměrné nasvícení.

Upevnění

Na hrany skla akvária - vybíráme svítidlo, kde nožičky pasují na hranu skla nebo se dají k hraně nastavit

 

Do krytu - Vybíráme svítidla podle typu upevnění. Ideálně využijeme způsob upevnění od výrobce, případně můžeme zapojit zlaté české ručičky a do krytu si přilepit/přišroubovat držáky

 

Zavěšení - Vybíráme svítidlo, které se rozměrem hodí na rozměr akvária a zavěsíme jej cca do výšky 30 cm nad vodní hladinu. Pokud máme paludárium nebo otevřené akvárium,  můžeme svítidlo umístit ještě více podle potřeby. 

Odolnost vůči vodě

Pokud se jedná o svítidlo do krytu, je žádoucí, aby mělo příslušné krytí proti poškození vodou, dle elektrikářských norem by mělo být světlo označené IP68 nebo IPX8, toto označení znamená, že osvětlení může být instalované do krytu a při pádu do vody nedojde k jeho poškození. 

 

Pozor: Ne všechny LED osvětlení musí tuto normu splňovat pro bezpečnou instalaci osvětlení nad akváriu stačí když svítidlo běží na bezpečné nízké napětí 12 nebo 24 V DC. 

Rozměr

Rozměr vybíráme tak, abychom rovnoměrně nasvítili celé akvárium. Snažíme se vybrat takové světlo, které téměř kopíruje rozměry skla akvária, abychom neměli po stranách stiná místa. Pokud je naše akvárium atypické tak se snažíme vybrat takový rozměr, který nebude mít po stranách odskok od skla delší jak 5 cm pro malá akvária (do 100l), 10 cm pro střední akvária (do 300l) 15 cm pro akvária od 300l vícPokud je akvárium širší přes 50 - 60 cm, je vhodné použít osvětlovací tělesa 2 pro rovnoměrné nasvícení.Přednosti:

Technologie WRGB

Tato technologie nabízí plnospektrální osvětlení, díky většímu množství barevných diod a jak už název napovídá jedná se především o červené, zelené, modré a bílé LED diody. Výhodou pak je kompaktnější růst rostlin, jelikož pod tímto osvětlením se rostlinky lépe rozpínají do stran tudíž nerostou tak rychle směrem ke světlu a lépe se vybarví do žádaných barev. Lepší barevné podání má nejen dobrý vliv na Vaše rostlinky, ale i barvy Vašich ryb budou o poznání výraznější při pohledu do akvária.

Stmívače a funkce stmívačů:

Další parametr, který byste měli zohlednit, zda je ke světlu dostupný stmívač a co vše se dá na takovém stmívači nastavit. 

 

Někteří výrobci Vás nenechají si hrát se spektrem z dobrého důvodu a jiný Vám tuto možnost nabídnout, abyste si u akvária mohli zvýraznit jednotlivé barvy.

 

Rozhodně je důležité, aby byl stmívač snadno ovladatelný a nabízel základní funkce pro tlumení intenzity, rozednívání / stmívání a fungoval v 24h nebo týdenních cyklech. 


 
Doporučené nastavení
 

Doba svícení

Jednoduchá akvária - střídmé množství rostlin a ryb 8-10 hodin denně

 

Pokročilá akvária - Větší množství rostlin nebo ryb - 7-9 hodin denně

 

Profi akvária (Aquascaping) - Silně zarostlá akvária - 6-8 hodin denně

 

Pro všechny nově založená akvária doporučujeme 6 hodin denně a po dobu 2 týdnů postupně přidávat na době svícení.

Intenzita:

Jednoduchá akvária - střídmé množství rostlin a ryb: nízká intenzita svícení
 
Pokročilá akvária - větší množství rostlin nebo ryb: střední intenzita svícení
 
Profi akvária (Aquascaping) - silně zarostlá akvária: vysoká intenzita svícení

 

Pokud Vaše osvětlení nemá možnost tlumení intenzity doporučujeme plovoucí rostliny nebo část světla zastínit. 

 
Stmívače:

Stmívání a rozednívání zbytečně neprotahujte. Aby ryby nebyly v šoku zvládnou i 5 minutový přechod. Proto delší stmívání a rozednívání je spíš pro efekt a vytvoření scény v prostoru, kde je akvárium umístěné. Pokud rozednívání zbytečně protahujeme, projevuje se to negativně na růstu akvarijních rostlin. Rostliny se natahují za silnějším světlem nebo nemají během dne dostatek žádaného odpočinku. 

Jednoduchá akvária - střídmé množství rostlin a ryb: max 1 hodina rozednívání a 1 hodina stmívání, celkem 2 hodiny
 
Pokročilá akvária - větší množství rostlin nebo ryb: max 30-40 minut rozednívání a 30-40 minut. celkem 1 hodinu 20 minut.
 
Profi akvária (Aquascaping) - silně zarostlá akvária: max 10-30 minut rozednívání a 10-30 minut. celkem 1 hodinu.
 

 

Efekty

 

Lunární cyklus tato funkce je v podstatě simulace úplňku, v tomto případě osvětlení 15 dnů nabíhá do plného nočního svitu a 15 dnů intenzita klesá do úplné tmy.

 

Noční svit: Jedná se o svícení pouze modrými diodami v intenzitě kolem 5-15% s tím, že v úplně tmavé místnosti, je akvárium lehce nasvícené. Rozhodně se jedná o atraktivní funkci, ale doporučujeme tento svit užívat maximálně do půlnoci a akváriu dopřát i klidový režim.

 

Přechody mraků

Tato funkce je velmi atraktivní zvláště u dlouhých akváriích, kdy se LED diody postupně tlumí na intenzitě a zase nabíhají, tak jako kdyby se přes hladinu vody přenášel mrak. Opět doporučujeme to s funkcí nepřehánět a funkci používat jen omezený čas nebo nepravidelně třeba 2x-3x v týdnu. 

 

Bouřka

Tato funkce je spíše pro ukázku než pro pravidelné využití, ale některé stmívače mají tuto funkci vestavěnou z toho důvodu, že některé druhy ryb ve svém přirozeném prostředí provádí páření právě za tropických bouřek. Doporučená nastavení stmívačů:

   
Stmívač EHEIM LEDControl+
   
Juwel HeliaLux SmartControl
   
Wifi Stmívač TWINSTARIntenzitu stmívačů nejsnáze upravíte pomocí změny intenzity bílé diody. Samozřejmě s ohledem na to upravujte i diody barevné, dle individuálních potřeb akvária. 

Blog a video pro Vás vypracoval Tomáš StöcklSouvisející produkty