Proudění vody v akváriu a uspořádání techniky

Víte jak správně rozmístit technické vybavení v akváriu?
 
Jak proudí voda v akváriu:
Modré šipky u příkladného akvária nám ukazují jakým způsobem cirkuluje voda v akváriu. V případě tohoto uspořádání voda cirkuluje rovnoměrně po celé nádrži, tudíž dochází k perfektní výměně živin po celém akváriu, voda je díky výtoku filtrace a skimeru řádně prokysličená, ale ne tak, aby se vysycoval dodávaný oxid uhličitý. 

Na co si dát pozor:
Neumisťujte sání a výtok na opačný strány akvária, v akváriu se vytváří výřivý proudění a nečistoty se usazují na tzv. hluchých místech.
Neumísťujte difuzor pod sání filtrace, CO2 dusí nitrifikační baketrie.
Neumisťujte difuzor pod Dropchecker, zkresluje to hodnotu měření. 
Udržujte hladinu akvária maximálně čistou pomocí skimeru nebo prouděním vody. 
 
Skleněné sání
Sání umísťujeme do akvária tak, aby nasávací trubice byla ponořená pod úrovní 1/2 . Skleněné sání je nejen atraktivní tím, že neruší pohled do akváriá, ale úzké sací výřezi brání filtraci k nasátí větších hrubých nečistot a zlepšují silnější cirkulaci vody ve spodní části akvária. 
   
Vhodné alternativy pro setová akvária, pro instalaci za zadní stěnou akvária.   
Rozebíratelný instalační set pro pohodlné nastavení délky a čištění.  Řezané skleněné sání k připojení na hadici. 
   
Skleněný výtok / Lily Pipe
Skleněný výtok byl vymyšlený tak, aby vytvářel dostatečné prokysličení vody bez toho aniž by vysycoval plynné CO2, které se dávkuje do akvária. Proudění tak z výtokové trubice není příliš prudké a vytváří společně se skleněným sáním dokonalou cirkulaci vody. Výtok byste měli umístit tak, aby vrchni hrana výtoku byla cca 1-2 cm pod vodou.
   
Vhodné alternativy pro setová akvária, pro instalaci za zadní stěnou akvária.   
Rozebíratelný instalační set pro pohodlné nastavení délky, proudění a čištění.  Řezaný skleněný výtok k připojení na hadici. 
   
Skimer / hladinový sběrač nečistot
Tento šikovný pomocník stahuje mastný film z hladiny akvária a ručí za perfektní prokysličení a výměnu plynnů na hladině. Skimer byste měli umístit dál od výtoku, aby voda byla rovnoměrně prokysličená i na opačný straně akvária a zároveň jste vytvářeli optimální proudění vody na hladině. 
CO2 difuzor
Difuzor slouží k rozpoštění CO2 do vody v akváriu. Difuzor bychom měli do akvária umístit na opačnou stranu než je sání a výtok filtrace, aby se CO2 strhávalo prouděním vody v akváriu a rovnoměrně rozpýlilo po akváriu. Difuzor doporučujeme umístit co nejblíže ke dnu akvária. Těsně nad úroveň, písku rostlin a podobně. 
Dropchecker
Tento skleněný komponent nám hlídá správnou hladinu oxidu uhličitého v akváriu. Pokud je zbarvený do zelena znamená to, že CO2 je v akváriu optimální množství. Dropchecker doporučujeme umístit nad úroveň 1/2 akvária na opačnou stranu než umísťujete CO2 difuzor. 
  

Jak vyčistit LilyPipes a jiné skleněné komponenty:
Připravte si roztok 1:1 vody se savem a ponořte lilypipy do roztoku, délka čištění záleží na intenzitě znečištění. Potom lilypipy důkladně opláchněte vodou, případně zbytky řasy odstraňte kartáčkem.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.Související produkty