Jak správně používat UV lampu u akvária

Jaký má přínos UV lampa pro akvárium a jak se efektivně používá.Sterilizace vody

Proč sterilizujeme vodu?
Voda v akváriu vytváří ideální prostředí pro vznik různých parazitů, bakterií a řas. S pomocí sterilizace se snažíme škodlivé volně plovoucí jednobuněčné organismy z vody odstranit a vytvořit tak čisté prostředí pro obyvatele v akváriu.
 
UV sterilizéry
UV záření odstraňují z vody veškeré bakterie a spóry řas. Takto malé organismy ve velkém množství, vytváří ve vodě zákal, znehodnocují kvalitu vody a ohrožují obyvatele akvária. UV sterilizéry doporučujeme umístit na výtok externího filtru tak, aby skrze lampu protékala pouze filtrovaná voda. Dále umístění za filtrem zaručuje to, že lampa nebude hubit cenné bakterie uvnitř filtru, které jsou především zodpovědné za správnou funkci filtru a odbourávají toxické NO2. Jinak je naprosto nevhodné, aby byla UV Lampa uvnitř akvária nebo dokonce uvnitř externího filtru. Takováto řešení jsou vhodná pouze při extrémním znečištění vody. 

Jak se UV lampa používá?
Preventivně:
Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 12-24 hodin. Je to z toho důvodu, že právě během údržby rozvíříme v akváriu velké množství mikroorganismů, bakterií a řas, které nemusí být v akváriu prospěšné a jednak dezinfikujeme také vodu, kterou doplníme do akvária. Na druhou stranu ne všechny bakterie jsou v akváriu škodlivé, a proto zapínáme lampu pouze na omezený čas, abychom nenadělali více škody než užitku.

Při problémech:
Pokud nás trápí řasy nebo nemoce ryb, můžeme sterilizér provozovat bez přestávky, dokud se problémů nezbavíme. 

Výběr UV lampy podle velikosti akvária a průtoku filtrace:
Výkon zářiče (Watt) Objem akvária Optimální průtok Nejefektivnější likvidace bakterií
7W 80-350l 400l 200l
9W 300-500l 800l 400l
11W 400-800l 1200l 600l
18W 700-1500l 2000l 1000l
24W 1200-2000l 3000l 1500l
*Pozor pokud na obalu filtrace je uvedený průtok 1200l/h jedná se o výkon čerpadla bez odporu. Skutečný průtok je cca o 1/3-1/2 nižšší. 

Potřebuji UV lampu pro zdraví chod akvária?
Nepotřebujete, UV sterilizér nemusí být v každém akváriu, slouží především jako prevence, proti řase, bakteriálním onemocněním. Samozřejmě čistota a průzračnost vody s UV lampou je opravdu znatelná, ale zdravého chodu akvária dosáhnete především pravidelnou údržbou a UV lampa je jen pomocník, který Vám může ušetřit a zpříjemnit pravidelnou péči o akvárium.
 
Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.
 

Související produkty