Jak na křišťálově čistou vodu

Proč je voda v našich akváriích tak čistá?


 
Předimenzovaná filtrace
Akvarijní filtry nám po biologické stránce čistí vodu, a proto je nezbytné, aby zde bylo co nejvíce porézních hmot, ve kterých se osídlí nitrifikační bakterie. Tyto užitečné bakterie z vody odstraňují řasotvorný čpavek, zákaly a udržují Vaše akvárium v čistotě a jsou důležitou součástí ekosystému akvária. Proto je vždy vhodné, aby jich bylo ve filtraci co nejvíce. Jejich nedostatek naopak způsobuje problémy jako je zelená voda nebo především nálevník.

Pravidelné výměny vody
Výměny vody jsou tou nejlepší filtrací, jelikož při těchto výměnách odstraníte z vody nadbytečné živiny a kaly, které způsobují zákaly, a opět doplníte čerstvou vodu, která dělá dobře nejen akvarijním rostlinkám, ale i obyvatelům akvária. Doplňujte však vlažnou vodu s optimálními parametry a bez chlóru.
 

Reverzní osmóza:
Čisté vody bez chlóru a toxických látek, nejlépe docílíte pomocí reverzní osmozy, díky které z vody odstraníte i veškeré minerály  a vytvoříte si z 99% čistou vodu. U které si upravíte parametry podle potřeby akvária. 
Kvalitní substrát
Stejně tak jako ve filtračních mediích, tak i v akvarijních substrátech se osidlují nitrifikační bakterie. Jednoduše řečeno, substrát je jedno velké filtrační medium uvnitř Vašeho akvária, které zodpovídá za čistotu vody a výživu akvarijních rostlin. Pokud chcete dosáhnout opravdu pěkných výsledků, není rozumné na substrátu šetřit, když většinu živin rostlinky přijímají skrze kořenový systém. Je také důležité zmínit, že kvalitní substráty nekalí vodu do hněda a nedrolí se takovým způsobem, aby Vám kalily vodu.
 

Péče o akvarijní rostlinky
Když se v akváriu rostlinkám nedaří a rozkládají se, tak to má dopad jednak na růst řasy, ale i na zákal, který se může objevit v akváriu. Proto je nezbytné se soustředit na zdařilý růst rostlin, aby vyzařovali zdravými barvami, prováděli fotosyntézu a odolávali vůči řase. Pamatujte si, že zdravé rostlinky rovná se zdravé ryby a akvárium bez řasy.
Purigen
Jedná se o speciální prémiový filtrační absorbent, který po vložení do filtru z vody odstraní veškeré rozpustné i nerozpustné nečistoty. Jedná se o unikátní výrobek firmy Seachem, který je v zahraničí velmi dobře hodnocen a také oblíben. Voda bude naprosto průhledná a zbavena všech zákalů. Purigen drží na uzdě amoniak, nitrity i nitráty. Má minimální dopad na množství mikroživin v akváriu, což je výhodné pro zdravý a bujný růst akvarijních rostlin. S pomocí tohoto produktu se dají velmi dobře řešit např. zákaly způsobené kořeny.
 
UV lampa
O vlivu UV lampy na čistotu vody v nádrži se nedá pochybovat, jelikož díky tomuto komponentu se snadno a rychle dají vyřešit problémy jako je nálevník nebo zelená voda v akváriu. Díky UV záření jsou zahubeny veškeré volně plovoucí organismy, jako spóry řas nebo různý paraziti, který by mohly škodit akváriu. Jejich redukce má samozřejmě vliv i na čistou vody i její průzračnost.
 

Vločkovače
Vločkovače jsou skvělí pomocníci po velkých údržbách. Díky těmto přípravkům se zákaly rychle zdrcnou do větších kousků a jsou tak rychleji nasátý filtrem. Výhodou je, že tyto přípravky Vás rychle zbaví zákalu a účinní vodu křišťálově čistou, přičemž mají i pozitivní vliv na filtrační bakterie, na druhou stranu je pak zapotřebí filtr i pravidelně čistit, proto je lepší zákaly odstraňovat velkými výměnami vody.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.
 

Související produkty