Akvárium pro začátečníky

Základní předpoklady k úspěšnému provozu akvária bez řasy.



Méně údržbová akvária pro začátečníky:
 
Někdo těmto akvárium říká Low-Tech za nás se rozhodně o Low-Tech akvária nejedná, jelikož i v těchto nádržích je nezbytné mít správné technické vybavení, aby akvárium hezky fungovalo a neobjevovali se v něm různé problémy způsobené nedostatečnou technikou.

Co je nezbytné pro založení a provoz akvária:
 
Technické vybavení:
Takže se pojďme podívat na technické vybavení těchto nádrží. V žádném akváriu nesmí chybět filtrace a pokud chcete mít s akváriem méně práce, tak doporučujeme volit předimenzované filtry. Výhodou je, že jejich údržbu nebudete muset provádět, tak často. Jako u filtrů, které jsou poddimenzované. Dále u těchto akvárií nesmí chybět osvětlení a samozřejmě doporučujeme volit světla od přednostních výrobců s moderníma LED technologiemi případně RGB čipama. Co je ale vhodné pro začátečníky, tak aby se u následujících světel dala regulovat intenzita a vy se tak nedostaly do špatného poměru mezi svícením a dávkováním CO2 do akvária. Pokud, ale Vaše osvětlení nemá možnost stmívání, tak přidejte plovoucí rostlinky a trošku zatemněte akvárium, což pomůže i celkové biologii akvária.

Dno akvária:
Substrát, který použijete při zakládání nové nádrže už jen tak nevyměníte, proto není rozumné na substrátech šetřit, dávat čistý písek a podobně. Ze zkušenosti vždy doporučujeme do dna investovat a nejlépe jej vrstvit ze dvou substrátů, a to ze zásobního a základního jílového, substráty se tak vzájemně doplňují obsahem živin a svými vlastnostmi. Hlavní předností u jílových substrátů je ten fakt, že lehce změkčují vodu a snižují její pH a kH, čímž tak vytváří dokonalé prostředí pro růst rostlin a chov akvarijních živočichů.

Voda:
Je nezbytné používat měkkou vodu, bez měkké vody se nedá postavit funkční rostlinné akvárium. V přirozeném prostředí žijí rostlinky z dešťové a pozemní vody, která je měkká, proto je nezbytné, aby taková voda byla i v akváriu. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu je nezbytné ji změkčit s pomocí změkčovače nebo si míchat vlastní vodu z reverzní osmózy.

Údržba:
Tak jako u všech akvárií jsou základy výměny vody. Je nezbytné abychom čas od času akvárium důkladně vyčistily a odstranily veškeré nečistoty. Mějte na paměti, že nejen výkaly ryb, ale i poškozené listy rostlin a jejich zbytky mohou podněcovat růst řasy, a proto musí z akvária pryč, abychom akvária udrželi v čistotě a měli zde dokonalé prostředí pro zdravý růst rostlina a naš rybičky.

Úprava vody:
Pokud nám z vodáren teče měkká kohoutková voda už jsme na dobré cestě, ale voda je přepravována potrubím, které nemusí být v nejlepším stavu a přimíchají se tak do vody různé těžké kovy, které mohou být toxické např. pro bezobratlé živočichy. Proto doporučujeme do vody vždy přidávat kondicionéry na odstranění chlóry a neutralizaci toxických látek.

Hnojení:
Vodovodní voda se tropické vodě příliš nepodobá proto je nezbytné ji obohatit o pár stopových prvků, které zaručí že rostlinky v takové vodě nebudou strádat. Pokud, ale volíme nenáročné rostlinky a nepřidáváme plynné co2, tak není zapotřebí hnojit denně a není nutné doplňovat makro živiny, jako je dusík fosfor a draslík.

Vhodné rostlinky:
U následujících akvárií jsme s výběrem rostlin poněkud omezený výběrem rostlin, ale naštěstí pro nás je nesčetné množství, který i v takovýchto podmínkách dokáží prosperovat. Co ale doporučujeme je následující akvária hustě osázet velkým množstvím stonkových rychle rostoucích rostlin, aby podpořily biologii v akváriu, protože musíme mít nepaměti, že čím více rostlin bude v akváriu růst a prosperovat o to lepší podmínky v akváriu budou.

Jak v těchto akváriích bojovat s řasou:
Jedná se zde o jednodušší akvária, takže neměly bychom očekávat nejlepší výsledky a čistá akvária bez řasy, vždy ale můžete akvárium vylepšit o dávkování CO2 nebo jiné doplňky, které Vám pomohou. Na co ale kladem vždy důraz a nesmí ani v těchto nádržích chybět jsou živočichové, kteří se živí řasou, a proto by jejich osádka v akváriu měla být co největší, abychom řasu redukovali hned od začátku a vyhnuli se rozsáhlejším problémům.
Pokud se, ale akvárium zanedbá a objeví se zhoubné řasy jako štětička vláknitá řasa a podobně, tak vždy si můžete pomoct přípravky jako je EasyCarbo nebo přistoupit i k radikálnějším přípravkům jako eSHa protalon nebo Easy-Life AlgExit.

Shrnutí:
I bez CO2 a dražších komponentů se dají zakládat pěkná akvária, je ale zapotřebí dodržet pár základních pravidel pro jejich úspěšný provoz. Na druhou stranu vždy na těchto nádržích bude znát, že Rostlinkám něco chybí a že by výsledky mohly být lepší. 
 
Informace o akváriu z videa:
 
Technické vybavení akvária:
Filtrace: Eheim Professional 3+ 600
Osvětlení: Juwel Helialux se stmívačem
 
Hardscape:
Kořen: Redmoor Wood 1 velký kus
Kameny: Seyiru
Substrát: Dennerle Deponit 9in1 a Tropica Aquarium Soil
Písek: Jemný křemičitý 1-2 mm + Dennerle Baikal (štípaná břidlice)
 
Rostliny:
Anubias barteri nana
Anubias petite
Anubias coin
Cryptocoryne becketti petchi
Cryptocoryne X willis
Microsorum pteroptus
Microsorum windelov
Rotala rotundifolia
Ludwigia palustris
Bacopa caroliniana
 
Živočichové:
Čichavec zlatý 2 ks
Tetra citrónová 6 ks
Tetra červnoústá 5 ks
Krunýřovec jednopruhý 4 ks
Clithon sp. 8 ks
Neritine Zebra 3 ks
Caridina Japonica 6 ks

Údržba:
Výměna vody: 1/3-1/2 každý týden
Hnojení: 30 ml Easy-Life Profito
Úprava vody: 20 ml Easy-Life Aquamaker
 
Článek a video pro Vás připravil Tomáš Stöckl.
 
 

Související produkty