Proč Vaše jezírko potřebuje UV lampu?
Voda je život, ne ale všechny formy života jsou pro jezírko žádoucí, např. bakterie, prvoci, řasy a jiné volně plovoucí organismy. Můžou znehodnocovat kvalitu vody a ohrožovat obyvatele jezírka. Z tohoto důvodu instalujeme k jezírkovým filtrům UV lampy, které vodu ošetřují.

Jak správně UV lampu nadimenzovat?

Na základě doporučení výrobce můžete usoudit zda je UV lampa vhodná pro Váš typ jezírka. Berte tyto doporučení s nadhledem a snažte se vycházet ze spodní hranice výrobce, aby UV lampa dostatečným způsobem ošetřila vodu. UV lampa je totiž velmi důležitá část jezírkové techniky, jelikož s pomocí záření likviduje plovoucí řasy a choroboplodné zárodky, který by mohly ohrozit obyvatele jezírka.
 
 
UV lampu vybírejte podle druhu jezírka, berte na vědomí tyto 3 typy jezírek.
 
Jezírka osázená rostlinama: 1W = 1000l vody

Jezírka s malými rybami: 2W = 1000l vody

Jezírka s chovnými rybami: 3W = 1000l vody

Příklad: Pro jezírko o objemu 5000l s malými rybami zvolíme UV lampu o minimálním výkonu 10W pokud ale zvolíme silnější bude to akorát ku prospěchu. Příliš silná UV lampa nemá žádný negativní vliv na chod jezírka.
 


Základní druhy UV lamp pro zahradní jezírka
 
Vnější UV lampa
Jedná se o zařízení, které je instalované mimo jezírko a přes jezírkové čerpadlo je do UV lampy čerpána voda k ošetření, která následně proudí do filtrace a zpět do jezírka. K tomu, aby vnější UV lampy správně fungovali je nejen důležité UV lampu správně nainstalovat, ale také dodržet maximální povolený průtok. 

Výhody
+ Vhodné pro větší jezírka
+ Komfortní údržba
+ Přístup pro výměnu nebo kontrolu zářiče
+ Není vidět v jezírku

Nevýhody
- Rozměr
- Nutnost dodržet maximální průtok
   
 
Vnitřní UV lampy
Tyto UV lampy jsou velmi praktické v případě, že zjistíte, že potřebujete do jezírka UV lampu, ale nechcete předělávat Váš filtrační systém. V podstatě se jedná o jezírkové filtry s filtračním materiálem a UVC zářičem. Díky těmto zařízením zvýšíte kapacitu hmot pro biomechanické čištění, doplníte UV zářič ale také tyto filtry nabízí atraktivní fontánu, která pomáhá s prokysličením vody.

Výhody
+ Mechanicko biologické čištění vody
+ Prokysličení vody
+ Fontána
+ Instalace

Nevýhody
- Zařízení je v jezírku, horší přístup
- Malá kapacita, nevhodné pro větší jezírka
- Údržba
   
 

Často kladené dotazy:

Jak často je zapotřebí měnit UVC zářič?
Abychom mohli zaručit plnou výkonnost UVC zařízení, měly by být UVC žárovky v pravidelných intervalech, ideálně před zahájením sezóny na jaře, vyměňovány!

Jak často je UVC zářič v provozu?
UV lampy by měli být neustále v provozu, jediným důvodem k vypnutí je údržba jezírka nebo výměna zářiče.

Doporučujeme:
Pokud si nevíte rady s výběrem, doporučujeme pořídit plně vybavený filtrační set, který krom filtrace je vybavený i adekvátním UV zářičem, pro příslušný objem jezírka.


Související produkty