Množení rostlin je zajímavým a vzrušujícím tématem pro každého zahradníka v komerčním zahradnictví, stejně jako pro každého amatérského milovníka rostlin na zahradě nebo v obývacím pokoji.
 
Rozlišuje se generativní (pohlavní) rozmnožování pomocí semen a vegetativní (nepohlavní) rozmnožování oddělováním částí rostlin. Ty se pak vyvinou a vytvoří zcela nové rostliny. Nejnovější metodou vegetativní reprodukce je tkáňová kultivace v rostlinné laboratoři.

In-Vitro kultura (latinsky: ve skle), existuje po mnoho desetiletí a vyvinula se z potřeby množit robustní, zdravé rostliny při vytváření nových odrůd v produkci okrasných rostlin. Při tomto procesu se za sterilních podmínek odstraní malé části rostlin a kultivují se na vhodném živném médiu.
 
Meristémová laboratorní reprodukce rostlin

Nejběžnější metoda této asexuální laboratorní reprodukce se provádí pomocí meristemové tkáně. Všechny rostliny mají na špičkách výhonků pletivo meristému nebo kambia. Tento typ pletiva je tvořen nediferencovanými buňkami, které obsahují celý „plán“ rostlinného druhu. Tyto části rostliny lze odstranit pouze v laboratoři za sterilních podmínek, protože toto mladé pletivo by bylo ideálním živným substrátem pro všechny možné houbové choroby, jejichž patogeny jsou vždy přítomny. Sklizené shluky buněk se vloží do speciálních nádob na umělý živný substrát a po cca. 6-8 týdnech se z nich tvoří mladé rostliny. Příspěvek k ochraně přírody

Tento druh vegetativní reprodukce se také používá při produkci akvarijních rostlin již více než 20 let. Známým příkladem je moderní produkce Kryptokorýn. Druhy kryptokorýn rostou poměrně pomalu a lze je množit pouze dělením. To však není příliš produktivní a komerčně je to poměrně obtížné a nákladné.

V důsledku toho byl tento druh obecně „sklizen“ z divokých zásob a odeslán do Evropy. Mnoho snadno pěstovatelných druhů pochází ze Srí Lanky. Kvůli stále rostoucí poptávce v 70. a 80. letech byli v průběhu století ve svém přirozeném prostředí dramaticky zdecimovány.

"Pouze laboratorní způsob reprodukce rostlin, zastavil toto nekontrolované odstraňování z volné přírody."

Další výhodou bylo spolehlivé množení určitých poddruhů s jejich typickými znaky. Za zmínku také stojí, že některé druhy jsou velmi variabilní jako Cryptocoryne wendtii. Ve svém přirozeném prostředí se tato ve vodním prostředí velmi oblíbená rostlina objevuje ve velmi proměnlivých růstových formách. Ty mohou zahrnovat rozdíly v barvě nebo způsobu růstu.

Při šíření meristémů však mohou být tyto znaky vždy reprodukovány ve stejné formě. Teoreticky je také možné použít nepřetržité dělení k produkci neomezeného počtu nových rostlin z jediné buňky, které mají všechny stejné vlastnosti jako mateřská rostlina a jsou si podobné jako hrách v lusku.
 
Mnoho známých akvarijních rostlin se nyní pěstuje tímto způsobem. Některé zahrnují Anubias, Cryptocorynes, Ceratopteris, Hemianthus, Hydrocotyle a Pogostemon. V zásadě jde všechno, ale pro některé rostliny je zajímavější a ekonomičtější jiný způsob vegetativního množení.

Echinodorus je dobrým příkladem. Tento rod tvoří to, co je známé jako rostlinky s kořeny, na květním stonku. Ty mohou být odstraněny, když dosáhnou určité úrovně zralosti, a znovu zasazeny.

Liší se také u skutečných vodních rostlin, které lze pěstovat pouze pod vodou (jako je Vallisnerias nebo Cabomba). U těchto není kultivace meristému možností.

Akvarijní rostliny preferované pro tento typ množení jsou všechny bahenní rostliny. To znamená, že mohou růst jak nad vodou, tak pod vodou. Při pěstování ve speciálních kultivačních nádobách tvoří rostliny typické submerzní (podvodní) růstové znaky. Ve skleníku se však mladé rostlinky musí zpočátku opět aklimatizovat na život nad vodou. To se ve skutečnosti děje velmi rychle. Již po dvou až třech týdnech se „sazenice“ z laboratoře aklimatizují na nové prostředí a znovu jim vyrostou emerzní listy.
 
Klony pro každého

Logickým dalším vývojem je marketing malých minivaniček pro milovníky vodních rostlin a aquascapingu. 

Např. Cryptocoryne sp. 'Flamingo' byla nalezena v trsu Cryptocoryne wendtii 'Brown'. Tato nápadně růžová rostlina byla množena v laboratoři a jako všechny ostatní Kryptokorýny měla být několik měsíců pěstována v květináčích, dokud nedosáhne prodejní velikosti. Bohužel první pokusy o kultivaci nad vodou nebyli příliš úspěšné a tak se rostlina z počátku nabízela pouze v kelímkách In-Vitro, než mohla být zařazena do prodeje jako košíčková rostlina. 

Od těchto začátků vyvinul Dennerle novou řadu rostlin: plantit! - In-Vitro (rostliny v mini kelímcích). Sortiment zahrnuje různé druhy rostlin, jako je kobercová rostlina Hemianthus callitrichoides 'Cuba' a nová Micranthemum tweediei 'Montecarlo', rostliny do popředí a středu akvária jako je Rotala indica (syn. Ammannia spec. Bonsai) a Staurogyne repens, ale také některé vzácnosti, jako je Helenthium tennelum red a vzácné Cryptocoryne usteriana a Cryptocoryne x purpurea.
 
Všechny tyto rostliny mají jedno společné: všechny se pěstují ve sterilních podmínkách. To znamená, že nevznikají žádné zamoření škůdci nebo patogeny, nedochází k růstu řas, neobsahují žádné hlemýždě ani vajíčka hlemýžďů, rostliny jsou velmi kompaktní a vysoce rozvětvené a jejich ponořený habitus eliminuje fázi přechodu z emerzní formy na submerzní v akváriu.


Kde se dají rostliny In-Vitro nejlépe využít? 

Kelímky plant-it jsou zvláště vhodné pro aquascaping. Jejich malá velikost znamená, že můžete rostliny velmi snadno zakomponovat do podvodní krajiny mezi kameny a kořeny.

Musíte však být docela trpěliví, protože rostliny jsou výrazně menší než akvarijní rostliny, které se běžně pěstují v košíčkách. Ze začátku jsou rostlinky menší a první dva týdny rostou poměrně pomalu. Pokud ale nastavíte v akváriu dobrá podmínky, tak uvidíte, jak v dalších týdnech rostliny doslova explodují a získáte výrazně větší objem než z běžně nabízených košíčkových rostlin. 

Rostliny Plantit jsou také dobrou volbou pro milovníky krevet, Rostlinky neobsahují žádné škodlivé postřiky proti bezobratům živočichům a škůdcům, takže jediné ošetření, které musíte provést je opláchnutí růstové tekutiny nebo gelu pod tekoucí vodou. 

Obecným pravidlem je, že rostlinný polštář by měl být rozdělen na malé kousky a zasazen v určitých rozestupech 0,5-2 cm od sebe do substrátu. Přesně jak říká slogan: Vyčistěte, Rozdělte, Zasaďte to!
 
Máte rádi rostliny in-vitro?

Podívejte se na celou řadu Dennerle PLANT-IT!
  
Článek pro Vás přeložil Tomáš Stöckl

Originální článek ze stránek Dennerleplants.com


Související produkty